Ayhan Uştuk (Tenor)

Ayhan Uştuk, müzik eğitimine İzmir’de küçük yaşlarda aldığı özel gitar dersleriyle başladı. Önce İzmir Devlet Konservatuarı Şan Opera sanat dalında Prof. Müfit Bayraşa’nın öğrencisi olan, daha sonra Ankara’da Bilkent Üniversitesine geçiş yaparak Prof. Mustafa Yurdakul ile çalışmalarını sürdüren sanatçı, Bilkent Üniversitesi müzik ve Sahne Sanatları Fakültesinden ‘Yüksek Şeref’ derecesi ile bölüm birincisi olarak mezun oldu.

Sanatçı, mezuniyetinden sonra “Accademia D’arte Lirica di Osimo” İtalyan Müzik Akademisinin sınavını birincilikle kazanarak, Akademinin ve Milli Eğitim Bakanlığının verdiği burs ile İtalya’da dört yıl lisansüstü eğitim gördü. İtalya’daki eğitimi süresince Sergio Segalini, Rodolfo Celletti, Mario Melani, Alberto Zedda, Antonio Tonini, Nicola Giusti ve Harriet Lawson gibi değerli hocalarla çalışma fırsatı bulan sanatçı, akademik eğitimine devam ederken Avrupa’da birçok önemli opera merkezinde ve festivallerde konserler ve opera temsilleri gerçekleştirdi. Hollanda’da Dordrect Belcanto Festivalinin kapanış konseri, İrlanda’da ‘Wexford Opera Festivali’ kapsamında Giuseppe Verdi’nin La Traviata operasında Alfredo ve Pyotr Ilyich Tchaikovsky’nin La Pulzella d’Orléans operasında Raimondo rolleri, İtalya-Martina France Vale D’Itria Opera Festivalinde La Donna Caritea operasında Corrado rolü, Pesaro Yaz Festivalinde Donizetti‘nin Aşk İksiri operasında Nemorino rolü sanatçının gerçekleştirdiği konser ve opera temsillerinden bazılarıdır.
İtalya’da Severio Mercadante’nin melodilerinin Martina Franca Opera festivalinde yapılan konser kaydı, CD olarak da yayınlanmıştır.

Tenor Ayhan Uştuk, Angelica Catalani Uluslar arası Şan yarışmasında yabancı sanatçılar dalında birincilik ödülü, Giuseppe Di Stefano şan yarışmasında yine birincilik ödülü ve yine aynı yerde düzenlenen Opera festivalinde La Boheme Rodolfo rolünü seslendirmeye hak kazanmıştır.

Sanatçının aldığı bir diğer önemli ödül de, Iris Adami Corradetti Şan yarışmasında kazandığı Katia Ricciarelli özel ödülüdür.

Ankara Devlet Opera ve Balesinde halen çalışmalarını aktif bir şekilde sürdüren Ayhan Uştuk, kardeşi tenor Aydın Uştuk ile birlikte sahne aldığı ‘Tenor Kardeşler’ konserleri ile de daha geniş dinleyici kitlelerine ulaşmaktadır.

 

             

 OPERALAR

Aşk İksiri La Traviata
Carmen Madama Butterfly
Don Carlos Macbeth
Gianni Schicchi Nabucco
La Boheme Yevgeni Onegin
La Pulzella d’Orléans

ORKESTRA ESERLERİ

Bir Divandan Gazel (N.K. Akses) Requiem (A.W.Mozart )
La Messa Di Requiem (G.Verdi) Senfoni No:9 Op. 125 (L.V.Beethoven)
Magnificat Bwv.243 (J.S. Bach) Şehitler Oratoryosu (H.N Tura)
Messias (Handel) Şu Çılgın Türkler Oratoryosu (Ç.Işıközlü)
Paskalya Oratoryosu (J.S. Bach) Yunus Emre Oratoryosu (A.A.Saygun)