Aydın Uştuk (Tenor)

Aydın Uştuk“Güzellik ayrıntıda gizlidir” diyor Uştuk, titiz çalışması ile yorum yapıldığında. Sanatında benimsemiş olduğu bu anlayış, performansına da yansıyor. O, sahnede sadece şarkı söyleyen ve rol yapan biri değil; canlandırdığı karakterle bütünleşen, hisseden ve hissettiren bir sanatçıdır.

Tenor Aydın Uştuk, opera kariyerine İzmir Devlet Opera ve Balesinde başladı. Yeteneğinin fark edilmesiyle birlikte Tosca, Cavalleria Rusticana, Madama Butterfly ve Carmen’de başroller söyledi.

1992’de ileri düzeyde şan eğitimi için devlet bursuyla İtalya, Ancona’daki  ‘Accademia d’arte Lirica e Corale di Osimo’ya gönderildi.

Maestro Mario Melani’nin sınıfına katılan sanatçı, akademide ünlü  hocalarla çalıştı ve ‘üstün başarı’   diploması aldı. Bu dönemde Ancona’da pek çok konserde söyledi.

M.Callas, L.Gencer, P.Domingo ve L.Pavarotti  gibi starların hocası ünlü Antonio Tonini ile çalışmalarına devam etti; bu eğitim sürecinde opera analizi ve yorumu üzerine yoğunlaştı. Ünlü soprano Ghena Dimitrova ile Milano’da Sala di Verdi ‘de 1997’de verdiği konserle yurt dışı kariyeri daha da hızlandı.

1998 Monte Carlo Operasıyla II Turco In Italia, aynı yıl Cape Town’da Rigoletto, 2000’de yine Cape Town’da Rigoletto ve Un Ballo in Maschera, 2001 ve 2002’de Paris, Mariglia, Toulon ve Toulous’da Don Carlos, Carmen ve La Traviata, 2003’de

Aydın Uştuk sahneMadrid’de yine Madama Butterfly  ve Romanya’da Carmen operalarında başrolsöyledi. La Traviata temsilleri için İtalya’ya Fiesole Opera Festivaline davet edildi.

2003 ve 2004’te Kuzey Kıbrıs Uluslararası Müzik Festivaline katıldı. Sanatçının Avrupa’da ve Afrika’daki başarılarını Avustralya’da Rigoletto izleyecekti. 2004’de  Melbourne’de çok olumlu eleştiriler alınca, kendisine kültür bakanlığı tarafında takdir ve teşekkür belgesi verildi.

Aydın Uştuk, Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivaline 1996’da Sihirli Flüt, 1997’de La Boheme, 1998’de Lucia di Lammermoor, 2000’de Don Giovanni, 2004 ve 2007’de Tosca ile katıldı. 2008’de Kuzey Kıbrıs’a tarihi Bellapais Manastırında konser vermesi için davet edilen sanatçı, yine aynı yıl İspanya’nın  Avila kentinde özel bir konserde yer aldı ve kendisine şehrin anahtarı takdim edildi.

2009 yılında Auditorio Nacional de Musica de Madrid’de İspanyol sanatçılarla birlikte yeni yıl gala konserine katıldı ve İspanyollara özgü Zarzuelalardan sevilen aryaların  seslendirildiği konserde tek yabancı solist olarak beğeni kazandı.

aydın uştuk sahne 1

2010 yılında İspanya’nın Dijon şehrinde La Laboral Operasına davet edildi ve Tosca’da “Cavaradossi” rolüyle gene takdir topladı. 2011’de Ahmet Adnan Saygun’un Yunus Emre Oratoryosunda tenor partisini Bremen’de Morgenland Festivali kapsamında seslendiren sanatçı , aldığı davet üzerine eserin CD kaydını da Aralık 2011’de yine Almanya’da gerçekleştirmiştir.

Uştuk’un kariyerinde yurtiçinde ve yurtdışında söylediği operaların yanı sıra, Türkiye’de ve Almanya, Avusturya, İtalya, Fransa ve İsviçre gibi birçok ülkede verilen orkestra konserleri ve resitaller bulunuyor. İsa’nın doğumunun 2000. yılı sebebiyle Efes Antik Tiyatroda şef Alexandrou Samoila yönetiminde Paulus Oratoryosunu seslendirdi. Aynı yıl şef Rengin Gökmen ile Cemal Reşit Rey’in tenor, koro ve orkestra için yazdığı Poem Mistik’in dünya prömiyerini yaptı.

Sanatçı 2009 yılında bu kez bir operanın, sevilen besteci Ruperto Chapi’nin La Muerte de Garcilaso adlı operasının dünya prömiyerini yaptı. İspanyol tarihine adını yazdıran şair kumandan Garcilaso de la Vega’nın kahramanlığının konu edildiği eserde “Garcilaso” rolünde gösterdiği başarıyla Toledo’da Garcilaso de Vega Vakfı yöneticilerinden, İspanyol izleyiciden ve medyadan övgüler aldı.

aydın uştuk sahne 2

Sanatın geniş yelpazede sergileyen Uştuk, geleneksel lirik tenör repertuarında ötesine uzanıyor; şef Tulio Gagliardo Varas yönetiminde, soprano Milagros Martin ile verdiği Zauzuela konserlerleri ve orkestra eşliğinde yaptığı antik aryalar konser serisi gibi etkinlikler yer alıyor; İtalya, Pordenone’deki Piazza della Motta gibi meydanlarda açık hava kutlamalarına katılıyor.

Türkiye’de Devlet Opera Balesinin tüm sahnelerinde rol alan sanatçı, senfoni orkestralarıyla solo ve ‘üç tenor’ konserleri verdi; kendisi gibi Devlet Opera ve Balesi solist sanatçısı olan kardeşi Ayhan Uştuk ile birlikte ‘Tenor Kardeşler’ adıyla düzenledikleri konserlere imza attı.

Türkiye’de opera sanatını sevdirme ve popülerliğini artırma yolunda emek veren sanatçı, Devlet Opera ve Balesiyle sahne aldığı klasik opera temsillerinin yanı sıra on yılı aşkın bir süredir İzmir Kent Orkestrası konserlerinde ve özel organizasyonlarda türkülerden, napolitenlerden ve pop tenor hitlerinden oluşan daha hafif bir repertuar ile ulaşıyor müzik severlere.

Aynı anlayışla 2011 yılında kendi orkestrasını kuran Aydın Uştuk, “neşeli orkestra”  ORKESTRA ALLEGRA ile geniş bir yelpazedeki kaliteli, popüler müziklerle dinleyicileri buluşturuyor. Kendi çalışmalarının yanı sıra Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuarında öğrenci yetiştiren sanatçı, deneyimlerini geleceğin müzisyenlerine aktarıyor. ‘Nitelikli bir ses’, ‘sıra dışı bir performans’, ‘eserle bütünleşme’, ‘etkileyici sahne hakimiyeti’ ve ‘ tam bir özgüven’,  eleştirmenlerin tenor Aydın Uştuk’a dair eleştirilerinden birkaçı.

Özel ve resmi kuruluşlardan pek çok kez ödüle layık görülmüş sanatçı, en değerli ödülün, dinleyenlerin gönülden gelen takdir duygularını ifade eden içtenlik dolu alkışlar olduğuna inanıyor.

Hem zaten “Uştuk her zaman, dinleyicinin çok sevdiği bir tenor olmuştur” diyor soprano Hanli Stapela…

Opera Eserleri

Adriana Lecouvreur La Muerte de Garsilaso
Aida La Traviata
Aşk İksiri Lucia di Lammermour
Carmen Macbeth
Cosi Fan Tutte Madame Butterfly
Cavalleria Rusticana  I Pagliacci
Çingene Baron Rigoletto
Don Carlos Romeo ve Juliette
Don Giovanni Satılmış Nişanlı
Faust Saraydan Kız Kaçırma
Flute Tosca
Idomeneo Un Ballo in Mascera
I Racconti di Hoffmann Werther
Il Turco in Italia Yevgeni Onegin
La Boheme Zauber

Orkestra Eserleri

Çanakkale Çanakkale (A. Hoca)
Çanakkale Oratoryosu (V. Adıgüzel)
Paulus Oratoryosu  (F. Mendelssohn)
Poem ‘Mistik’(C.R.Rey)
Requiem (W.A.Mozart)
Requiem (G. Verdi)
Yunus Emre Oratoryosu (A.Adnan Saygun)